Zmiany w warunkach technicznych 2018
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – zmiany od stycznia 2018 roku
Jak wiadomo nowy rok niesie za sobą nowe zmiany. Tak też stało się w przepisach w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podobno mają one usprawnić proces realizacji inwestycji i być lepiej zrozumiałe dla inwestora, zobaczymy czy to prawda.
14 listopada 2017 roku Minister infrastruktury i budownictwa podpisał nowelizację rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. 2015.1422). Nowelizacja rozporządzenia w 2018 roku objęła swoim zakresem działy dotyczące:
- przepisów ogólnych,
- zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej,
- zabudowy i zagospodarowania budynków i pomieszczeń,
- wyposażenia technicznego budynków,
- bezpieczeństwa pożarowego,
- oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.
Minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania od 2018 roku to 25m2!!
Nowe pojęcie działki budowlanej
- Od 1 stycznia 2018 roku poprzez działkę budowlaną będziemy rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie we właściwe urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi potrzebne do realizacji obiektów budowlanych zawarte w rozporządzeniu, a także innych przepisach, na których opiera się proces inwestycyjny.
Nowe odległości budynku od granicy działki?
- Same odległości się nie zmienią. Nadal wymagana odległość to 3 lub 4 metry od granicy. Zmiany dotyczą ścian bez okien i drzwi oraz odpowiednio ścian z oknami o drzwiami. Aktualnie w rozporządzeniu definiowane jako „otwory okienne i drzwiowe”.
- W wyjątkowych sytuacjach będzie można usytuować budynek w odległości 1,5m od granicy działki, tylko w przypadku kiedy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie to przewidywał.
- Możliwe będzie również sytuowanie budynku przy samej granicy działki, jeśli budynek nie będzie przylegał ścianą do ściany budynku sąsiedniego, już istniejącego. Dotychczas było to również możliwe ale jedynie w zabudowie jednorodzinnej. Po zmianach przepis ten będzie dotyczył wszelkiego rodzaju zabudowy.
Zmiany dotyczące garaży oraz budynków gospodarczych
- Aktualnie budynek gospodarczy oraz garaż o długości mniejszej niż 5,5 m i wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować przy granicy sąsiedniej działki budowlanej bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Po zmianach budynek gospodarczy będzie można w taki sposób usytuować bez względu na jego gabaryty.
- Wydłużenie dopuszczalnej długość garażu z 5,5 na 6,5 m.
- Zmiany odległość od granicy działki okapu oraz gzymsu. Pozostaje nadal odległość 1,5 m, jednak wyraźnie dotyczy to okapu lub gzymsu zwróconego w stronę granicy działki, co dotychczas nie było wskazane.
- W niektórych przypadkach odległość ta może być zmniejszona do 1 m. Przepisy dotyczące wymaganych odległości nie będą miały zastosowania w sytuacji, gdy działka sąsiednia będzie działką drogową.
- Nowy tytuł rozdziału trzeciego rozporządzenia – „Parkingi i garaże dla samochodów”.
- Zmiana szerokości miejsca postojowego dla samochodu osobowego, aktualnie jest to 2,3 m – będzie 2,5 m.
- Odległości od parkingów dla samochodów osobowych do granicy działki lub okien zróżnicowane będą w zależności od ilości miejsc postojowych. Aktualnie pierwszy próg dotyczył więcej niż 4 stanowisk, po nowelizacji dotyczyć będzie 10 miejsc.
Zmiany dotyczące sytuowania miejsc do gromadzenia odpadów stałych oraz odprowadzania wód opadowych
- Od 1 stycznia 2018 roku w zabudowie jednorodzinnej, rekreacji indywidualnej oraz zagrodowej będzie można sytuować miejsca przeznaczone do gromadzenia odpadów stałych bez konieczności zachowania właściwych odległości wskazanych w przepisach od drzwi, okien oraz granic działek budowlanych.
- Po zmianach przepisów właściciele budynków niskich będą mogli odprowadzać wody opadowe na własny teren niezależnie od możliwości przyłączenia do kanalizacji deszczowej, czy ogólnospławnej.
Poziom podłogi
- W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi powinien znajdować się powyżej lub być równy poziomowi terenu przy budynku. W przypadku nowych projektów budowlanych może ta zmiana nieść ze sobą znaczne problemy z poprawnym usytuowaniem budynku, lub z użytkowaniem określonych pomieszczeń.
Bezpieczeństwo pożarowe
- Określono, iż budynek i urządzenia z nim związane należy projektować w sposób ograniczający powstawanie pożaru, a w razie jego wystąpienia spełnienie wymogów określonych w aktualnym rozporządzeniu, m.in. nośność konstrukcji, czy ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i ognia wewnątrz budynku.
- Wymagania dotyczące klas odporności pożarowej, nie dotyczyć będą m.in. budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej.
- Definicja granicy lasu – będzie to „grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny”.