Badania geotechniczne gruntu
Badania geotechniczne gruntu – Czy warto je wykonać i czy są potrzebne?
Jeżeli nie jesteśmy pewni gruntu na jakim będziemy budować dany obiekt to z pewnością warto jest je wykonać, nawet przed zakupem działki. Badania geotechniczne nie są obowiązkowe szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych lecz pomogą uniknąć problemów jakie mogą pojawić się w momencie budowy. Takie badania głównie wymagane są w przypadku dużych obiektów np. usługowych. Obowiązek wykonania badań geotechnicznych może również zawierać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
Warunki wodno-gruntowe danego terenu sprawdza wyspecjalizowany geotechnik, który za pomocą kilku odwiertów określi warstwy i rodzaje gruntu, a także poziom wód gruntowych. Warto zauważyć, że poziom wód gruntowych nie jest stały i zmienia się wraz z porami roku: najwyższy zazwyczaj jest wiosną zaś najniższy latem.
Badanie geotechniczne jest najkorzystniejsze i najbardziej miarodajne, kiedy wykonywane jest w miejscu w którym ma zostać wybudowany dany obiekt. Wtedy geotechnik wykonuje zazwyczaj cztery lub więcej odwiertów w narożnikach obiektu i ewentualnie na przecięciu przekątnych. Minimum to 3 odwierty, a im ich więcej tym uzyskujemy dokładniejsze wyniki. Jeżeli w projekcie budynku przewidziane są piwnice, odwierty wykonuje się na głębokość od 3 do 6m, jeżeli budynek nie zawiera piwnic wystarczą 3m. Koszt jednego odwiertu na głębokość jednego metra wynosi od 100 do 150zł w zależności od regionu oraz firmy. W tę cenę wliczony jest także koszt wystawienia dokumentacji/opinii geotechnicznej. Taką dokumentację powinniśmy dostać w 4 egzemplarzach.
Dokumentacja geotechniczna składa się z części opisowej oraz graficznej.
W takiej dokumentacji nie może zabraknąć:
- mapki z określonymi miejscami odwiertów, przekrojami geotechnicznymi z zaznaczonymi warstwami gruntu, miejsca lokalizacji odkrywek (jeżeli były wykonywane),
- opisu warunków wodnych, w tym informacji o głębokości zalegania wód gruntowych i prognozy wahań tych poziomów,
- informacji geotechnicznych, czyli dotyczących poszczególnych warstw gruntów znajdujących się na działce z podanymi głębokościami zalegania i grubościami warstw,
- wniosków i zaleceń (informacje dotyczące wyboru sposobu posadowienia, rodzaju i stanu gruntów, na których będą oparte fundamenty, głębokość zalegania wód gruntowych z podaną rzędną ich poziomów, uwagi o możliwościach odwodnienia, sposobach zabezpieczenia skarp, wykopów i środkach zapewniających bezpieczne prowadzenie budowy).
W dalszej części dokumentu mogą znaleźć się również wykresy i formularze dodatkowych badań terenowych i laboratoryjnych oraz wyniki analiz chemicznych prób wody.
Już podczas oglądania potencjalnej działki warto zwrócić uwagę na jej otoczenie: czy w pobliżu znajdują podmokłe tereny, stawy, większe akweny. Dużo o gruncie mogą nam również powiedzieć drzewa oraz rośliny. Tereny podmokłe są lubiane przez sitowia, trzciny oraz olchy. Podsumowując, jeżeli nie mamy pewności o jakości gruntu na działce, którą zamierzamy kupić lub jest już kupiona, badania geotechniczne wiele mogą pomóc, a już na pewno zaoszczędzą nerwów i problemów podczas budowy. Na podmokłym terenie jest możliwe wybudowanie obiektu lecz przygotowanie gruntu pod niego może stać się nie lada kosztownym wyczynem.