Biuro usług projektowych i inżynierskich

Etapy budowy domu 

Przygotowując się do budowy domu warto zapoznać się z tym jak po kolei wyglądają etapy jego budowy. Może to się okazać pomocne w czasie rozmów i negocjacji z firmą budowlaną. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednej, stałej definicji stanów budynku, każda firma może interpretować je trochę inaczej i w każdym stanie mogą być zawarte trochę inne elementy. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

 

Stan zerowy

Stan zerowy budynku to nic innego jak gotowe fundamenty, ściany fundamentowe. Jeżeli w projekcie domu jest piwnica to wliczają się również ściany piwniczne oraz strop nad piwnicą. Poziom zerowy oznacza doprowadzenie robót budowlanych do poziomu terenu. Ściany są ocieplone i zabezpieczone izolacjami przeciwwilgociowymi oraz ewentualnie drenażem, a następnie obsypane gruntem.

Stan surowy otwarty

Kiedy na stanie zerowym powstaną ściany nośne, ściany działowe, stropy, komin, schody oraz dach mamy do czynienia ze stanem surowym otwartym. Dom w stanie surowym otwartym posiada już zamknięty dach. W zakres prac wchodzi wykonanie więźby dachowej, poszycia dachowego oraz montaż pokrycia dachowego. Jeżeli jednak po stanie surowym zamkniętym chcemy zrobić przerwę, przykładowo będzie to zima, najlepiej jest pozostawić dach jedynie zabezpieczony papą. Końcowe pokrycie z dachówki lub innego materiału najlepiej wykonać na wiosnę.

Ważną kwestią są schody. Jeżeli w projekcie domu przewidywane są schody i będą one drewniane, metalowe lub z innego tworzywa wliczają się wtedy do etapu wykończeniowego nie surowego. Do stanu surowego wliczają się jedynie schody, które są żelbetowe.

Najbardziej charakterystycznym elementem stanu surowego otwartego jest brak okien i drzwi.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty jest już bardzo prostą czynnością. To założenie okien i drzwi oraz ich dokładnie uszczelnienie. Po tym etapie nasz dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Stan deweloperski

Stan deweloperski również nie ma jednej, stałej definicji i może być różnie interpretowany. Wszystko zależy od firmy budowlanej lub nas samych, ponieważ warunki stanu deweloperskiego możemy uwzględnić w umowie.

Budowa domu w stanie deweloperskim obejmuje podstawowe prace wykończeniowe oraz wykonanie pełnej izolacji termicznej. Ściany w domu deweloperskim są wstępnie przygotowane do malowania, kładzenia płytek lub tapet, sprawa tak samo wygląda jeśli chodzi o podłogi.  Stan deweloperski oznacza wykończenie domu od zewnątrz czyli wykończenie elewacji oraz zamontowanie zewnętrznych parapetów okiennych. W takim domu nie znajdziemy jeszcze oświetlenia ani drzwi wewnętrznych. Również na tym etapie prac inwestor może liczyć na wykonanie przyłączy w stanie podstawowym oraz wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji. Do stanu deweloperskiego zaliczamy również ogrodzenie działki, przygotowanie wewnętrznej drogi dojazdowej do garażu jeżeli takowy jest przewidziany w projekcie.

 

etapy budowy domu
 

Stan pod klucz

Ten stan oznacza, że dom jest gotowy do zamieszkania, wystarczy go jedynie umeblować. Tutaj również nie znajdziemy konkretnej definicji.

Stan pod klucz powinien zawierać w sobie takie elementy jak: kompletna kotłownia z grzejnikami, parapety wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, wykończenie ścian (gładzie, malowanie, płytki ceramiczne), wykończenie podłóg, schody drewniane lub inne, osprzęt elektryczny (włączniki, gniazda), biały montaż (prysznic, wanna, umywalki, baterie umywalkowe itp.), schody strychowe, okładziny schodów zewnętrznych, balkonów, tarasów, balkony, barierki, opaska wokół budynku, kostka brukowa (podjazdy, podejścia), uporządkowanie terenu, rozplantowanie ziemi, ogrodzenie.

Warto znać wszystkie etapy budowy domu, ponieważ może nam to bardzo pomóc podczas pospisywania umowy z wykonawcą budynku. Zapisujmy w niej konkretnie co i na jakim etapie ma być wykonane, bez ogólników, aby później uniknąć problemów i nerwów w razie nieterminowości firmy.