Biuro usług projektowych i inżynierskich

Dom względem stron świata - szybkie porady

Jakie najlepiej ustawić nasz przyszły dom względem stron świata aby w pełni nam to odpowiadało i było ergonomiczne? Warto jest prześwietlić pod tym względem działkę jeszcze przed zakupem. A jakie strony świata odpowiadają konkretnym stronom domu? O tym piszemy poniżej!

dom względem stron świata

Wjazd na działkę oraz wejście do domu

Zacznijmy od wejścia do domu, wiatrołapu, garażu i tym podobnych. W tym przypadku najlepiej żeby te pomieszczenia razem z wjazdem na posesję znajdowały się od strony najmniej nasłonecznionej czyli północnej. Dzięki temu bardziej nasłonecznione strony zostanę zarezerwowane dla salonu lub biura.

Wjazd na działkę może również znajdować się od strony wschodniej, w tym przypadku najlepiej jest ustawić dom jak najbliżej północnej granicy. Wtedy przed domem od strony południowej może powstać ogród.

Czas na sen, czyli sypialnia

Idealnym miejscem na sypialnie w domu będzie strona wschodnia,a także północno i południowo-wschodnia. Dzięki temu co rano będzie nas budziły promienie słońca i nastrajały pozytywnie na cały dzień!

Praca, posiłek i relaks

Od strony południowej i południowo-zachodniej słońce zajrzy do nas po południu. Jest to najkorzystniejsze oświetlenie, dlatego od tych stron umieszczamy najważniejsze pomieszczenia w domu: salon, jadalnie czy biuro. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również od tych stron usytuowanie tarasu oraz samego wejścia na niego.

Istnieje również zasada podążania za słońcem, do której w czasie projektowania domu warto się dostosować:

Wszystkie pomieszczenia w których przebywamy rano umieśćmy od strony wschodniej, pomieszczenia w których przebywamy po południu i wieczorem od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, zaś pomieszczenia w których będziemy przebywać rzadko od strony północnej.

W czasie tworzenia projektu domu warto również uwzględnić widoki jakie znajdują się na naszej działce lub w jej pobliżu (jeziora, lasy, zabytkowe zabudowania lub własny piękny ogród). Dzięki temu otoczymy się pięknymi widokami nawet nie wychodząc z domu. Warto stworzyć z miejsca w którym będziemy przebywać najwięcej czasu oazę, która da nam spokój, wyciszenie i pełen komfort.