Biuro usług projektowych i inżynierskich

Czym są mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca w przegrodach zimniejsze od tych sąsiednich z powodu złego wykonawstwa, braku izolacji lub zastosowanego materiału. Skutkami zaistniałych mostków są ucieczki ciepła (nawet do 30%) w momencie kiedy na zewnątrz budynku temperatura jest inna niż wewnątrz. Tracimy przy tym komfortową temperaturę w domu oraz ponosimy wyższe koszty ogrzewania budynku ponieważ ciepłe powietrze ucieka miejscami niezaizolowanymi.

mostki termiczne

Można wyróżnić dwa typy mostków termicznych występujących w budynkach:

Mostek punktowy - są to niewielkie miejsca przez które ucieka ciepło. Bardzo często to niewielkie dziury po kablach itp. lub pęknięcia, których bardzo łatwo możemy się pozbyć za pomocą szpachli.

Mostek liniowy - najczęściej nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka lecz ucieka przez nie bardzo dużo ciepła. Najczęściej takie ucieczki ciepła występują przy oknach, balkonach, dachach, wokół komina, świetlików. Mostki tego typu można łatwo wychwycić kamerą termowizyjną.

Mostki termiczne = wilgoć

Mostki termiczne powodują również zawilgocenie pomieszczeń, a przy tym rozwijanie się grzybów i pleśni. Wilgoć powstaje poprzez skraplanie się pary wodnej spowodowanej wychłodzeniem wewnętrznej części przegrody, czyli dachu lub ściany. Wilgoć i towarzyszące jej grzyby oraz pleśń są nie tylko nieestetyczne ale i groźne dla naszego zdrowia. Powodują one różnego rodzaju alergie, astmę, infekcje układu oddechowego, zapalenie zatok, gardła, oskrzeli, płuc i tym podobne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

O dokładne zaizolowanie budynku należy zadbać na etapie budowy, ponieważ o wiele łatwiej jest przedwcześnie zapobiec ucieczkom ciepła niż później je naprawiać. Szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję dachu, która składa się z kilki elementów, w których łatwo można coś przeoczyć oraz na poddaszach i oknach dachowych, które powinny być szczególnie dobrze dopasowane i zamontowane. Duża ilość ciepła może uciekać również balkonem, przede wszystkim w domach starszego typu. W domach budowanych kilkanaście lat temu balkon najczęściej jest przedłużeniem płyty stropowej, a co za tym idzie konstrukcja staje się ogromnym mostkiem termicznym. Dodatkowo jest praktycznie niemożliwy do ocieplenia. Jedynym sugerowanym rozwiązaniem jest demontaż balkonu, ocieplenie ściany i ponowne wybudowanie balkonu.

Poprawne wykonanie izolacji wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Warto znać kilka zasad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych mostków termicznych. Jeśli dom ocieplamy styropianem należy zwrócić uwagę na to aby płyty ściśle do siebie przylegały i były klejone metodą krawędziowo-punktową. Jednak jeśli dojdzie do powstania jakichkolwiek szczelin, warto od razu wypełnić je niskoprężną pianką poliuretanową. Pamiętajmy również o tym, że pionowe krawędzie płyt w kolejnych szeregach nie mogą się pokrywać.

...

Aby nasz dom był ciepły i bez zbędnej wilgoci należy zadbać o niego już na etapie budowy. Czasami będzie to wymagało większych nakładów pieniężnych ale z pewnością odwdzięczy nam się to komfortem podczas mieszkania, tańszymi rachunkami za ogrzewanie oraz przede wszystkim niezagrażającymi bakteriami i grzybami.

Pamiętajmy aby zadbać o odpowiednie zamontowanie i zaizolowanie okien, dachu, o balkon, który powinien być oddzielną konstrukcją. Jeśli wiercimy dziury to jedynie te pewne, inne natychmiast należy zaizolować pianką poliuretanową.