Biuro usług projektowych i inżynierskich

Czy beton klasy B20 można wykonać samemu?

Coraz częściej chcąc zmniejszyć koszty budowy domu, remontu lub po prostu kiedy pojawia się chęć nauczenia się czegoś lub zrobić coś samemu dla własnej satysfakcji przejmujemy inicjatywę. W dzisiejszym artykule poruszymy temat samodzielnego wykonaniu betonu klasy B20 obecnie nazywanego również betonem C16/20. Jeżeli będziemy mogli wykonać swój własny beton to i będziemy mogli uporać się z fundamentami pod naszą budowlę czy to mniejszą czy większą, wykonać remont lub zrobić wylewkę pod płot przy tym zmniejszając koszty.

beton klasy B20

Popularny i niezbędny przy niektórych pracach beton składa się z aż lub tylko 4 składników, a są to: 
  • Cement - do domowego użytku wystarczający będzie cement o oznaczeniu CEM I 32,5R. Bardziej przyjazne naturze i ekologiczne są cementy CEM II/A-V lub CEM II/B-V, ponieważ w ich składzie część klinkieru zastąpiona jest odpadowym popiołem lotnym, przy obecności tego składnika na betonie mogą pojawić się ciemniejsze przebarwienia i jest to zupełnie normalne. W tej grupie jeszcze bardziej ekologiczny jest cement CEM II/A-S lub CEM II/B-S które zawierają żużel hutniczy. Proces wiązania w tym przypadku jest bardzo długi i wymaga dłuższej pielęgnacji. Nie zaleca się używania ich w niskich temperaturach. Cementy te wiążą dłużej niż te podstawowe dlatego są lepsze w okresie letnich upałów lub przy masywniejszych elementach. Wybierając cement najlepiej jest kierować się nazwami normowymi, które można znaleźć na opakowaniu. Nie sugerujmy się chwytliwymi nazwami typu "eko" czy "profi".
  • Kruszywo - do przygotowaniu betonu klasy B20 można wykorzystać zwykły piasek rzeczny lub kopalniany. W przeważającej ilości domowych zastosowań najodpowiedniejszy będzie żwir. Możemy spotkać się z dwoma jego rodzajami 0/16 (który zawiera piasek) lub 2/16 (wymaga dodania piasku). Do uzyskania betonu mrozoodpornego, będziemy potrzebowali dodatkowego kruszywa łamanego (otrzymywane przez mechaniczne rozdrobnienie skał).
  • Domieszki - najczęściej wybierane są te, które redukują ilość potrzebne i napowietrzają. Domieszki umożliwiają uzyskanie betonu o większej wytrzymałości. Na rynku bardzo często możemy spotkać domieszki zwane plastyfikatorami (uplastyczniające), dzięki którym zredukujemy ilość wody powyżej 5% oraz superplastyfikatory (upłynniające) umożliwiające redukcję wody o ponad 12%. Dużo bardziej wymagające jest napowietrzenie betonu, w tym przypadku mile widziane jest doświadczenie.
  • Woda - najlepiej użyć chłodnej wody wodociągowej. Dodanie wody z własnej studni stanowi ryzyko niekorzystnego wpłynięcia na parametry betonu poprzez np. zawarcie wapnia.
Przepis na beton klasy B20 (C16/20) z jednego worka cementu:

25 kg cementu + 12 l wody + 4 wiadra (10l) piasku + 8 wiader (10l)  żwiru + domieszka = około 120 litrów betonu

To w czym przygotujemy beton zależy od ilości jaką potrzebujemy. Jeżeli chcemy uzyskać 50-100 litrów możemy wykorzystać betoniarkę wolnospadową. Przy mniejszych objętościach wystarczy mieszadło. Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, że nigdy nie uzyskamy takiej wytrzymałości betonu jak przy warunkach przemysłowych. Maksymalna wytrzymałość domowego betonu to 20-25 MPa.

Ważną kwestią jest kolejność dodawanych składników:
  1. W pierwszej kolejności sypiemy kruszywo,
  2. Wlewamy połowę wody
  3. Dosypujemy cement
  4. W przypadku stosowania domieszki uplastyczniającej, rozpuszczamy ją w pozostałej wodzie i dozujemy stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji mieszanki.

Im mniej wody tym wytrzymalsza konsystencja. Całość mieszamy aż powstanie jednolita masa (3-6 minut).

Tak przygotowany beton z powodzeniem możemy wykorzystać do wylania niewielkiego fundamentu, prac remontowych lub ogrodowych, a satysfakcja z wykonania betonu klasy B20 jest nieoceniona!